Wpisy z styczeń 2010

Odcinek 72: Ireneusz Iredyński „Dzieła zebrane”

Ireneusz Iredyński. Dzieła zebraneDo krakowskiego Cricotu Krzysztof Pankiewicz przyprowadził kiedyś młodego mężczyznę, który zebranym na próbie aktorom przedstawił się jako Jan Kapusta. Przychodził tam kilka razy, początkowo nie wzbudzając zachwytu – wydaje się, że głównie z powodu pospolicie brzmiącego nazwiska. Któregoś dnia zaoferował jednej z aktorek odprowadzenie jej do domu. Zgodziła się, zachwyciła się nim, a z czasem zakochała. Ów Jan Kapusta naprawdę nazywał się Ireneusz Iredyński i właśnie zaczynał swoją pisarską karierę. Już wtedy konsekwentnie budował legendę swojej osoby.

W latach 60., gdy zaczął intensywnie tworzyć, był fenomenem nie mniejszym od Hłaski. W czasach zgrzebnej gomułkowszczyzny jego mikropowieść „Dzień oszusta” była wydarzeniem, które wstrząsnęło nawet rządzącą partią.

W dzisiejszym odcinku Glosy prezentacja pierwszego tomu dzieł zebranych Ireneusza Iredyńskiego.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa72_iredynski_dziela_zebrane.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o pierwszym tomie dzieł zebranych Ireneusza Iredyńskiego.

Ireneusz Iredyński, „Dzieła zebrane. Tom 1”, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa 2009.

Skomentuj 20 stycznia, 2010

Odcinek 71: „Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania”

Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwaniaNowy rok chcę zacząć prezentacją książki stricte politycznej. Powiem dzisiaj o książce „Rozrachunki i wyzwania” Ludwika Dorna, wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Amelię Łukasiak i Agnieszkę Rybak, od którego po prostu nie mogłem się oderwać. Siadłem i przeczytałem od deski do deski.

Dorn na ponad trzystu stronach opowiada o całej swojej karierze politycznej: począwszy od opozycji w czasach komunistycznych, poprzez pracę w kancelarii prezydenta Wałęsy aż po najwyższe stanowiska w państwie, które zajmował za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Z tych opowieści wyłania się obraz polityka rzadko spotykanego: skutecznego, lojalnego, odrzucającego sentymenty, a przy tym piekielnie inteligentnego i gruntownie wykształconego.

Wydawnictwo przygotowało stronę poświęconą książce. Ostrzegam jednak przed oglądaniem filmików promocyjnych – ich sztuczność jest powalająca.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa71_dorn_rozrachunki_wyzwania.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce Ludwika Dorna „Rozrachunki i wyzwania”.

Amelia Łukasiak, Ludwik Dorn, Agnieszka Rybak, „Ludwik Dorn. Rozrachunki i wyzwania”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2009.

Skomentuj 6 stycznia, 2010



Kalendarz

styczeń 2010
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starsze wpisy