Odcinek 70: Paweł Lisicki „Przerwa w pracy”
Są lata dziewięćdziesiąte. Tomasz, redaktor słabo przędącego tygodnika zostaje wysłany jako korespondent na konferencję o przyszłości ludzkości, w czasie której podpisana ma zostać deklaracja o drodze rozwoju człowieka w XXI wieku. Konferencja odbywa się w Wiedniu, a obecni są na niej znaczący przedstawiciele wpływowych światowych instytucji: ONZ, NATO, Komisji Europejskiej, rządu USA, światowych Kościołów. Panuje duch typowy dla tamtego okresu: wszyscy mówią o demokracji, nie próbując jej nawet zdefiniować, padają hasła o rozwoju ludzkości, nieśmiertelności, upadku mitu Boga, itp., itd.
Na pewno zaraz coś się wydarzy. I wydarza się.
Powieść Lisickiego ma kilka mielizn narracyjnych, ale przekonująco kreśli kiczowatą atmosferę intelektualną lat dziewięćdziesiątych, która odeszła już w niebyt. Do „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna Lisickiemu daleko, ale i za „Przerwę w pracy” należą się redaktorowi naczelnemu „Rzeczpospolitej” słowa uznania.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa70_lisicki_przerwa_w_pracy.mp3]Paweł Lisicki, „Przerwa w pracy”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2009.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 23 grudnia, 2009