Anna Machcewicz, historyk i dziennikarka, napisała solidną biografię Kazimierza Moczarskiego, którą niedawno w serii „Biografie bohaterów” wydał krakowski Znak. Moczarski w czasie drugiej wojny światowej działał w Armii Krajowej, a takie postępowanie było surowo potępiane przez komunistyczną władzę zainstalowaną w powojennej Polsce. Ponieważ Moczarski zajmował w AK wysokie stanowisko, władze polskie postanowiły ukarać go szczególnie dotkliwie. Dlatego wsadziły Moczarskiego do jednej celi z Jürgenem Stroopem, katem warszawskiego getta.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa65.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Kazimierz Moczarski. Biografia”.
Anna Machcewicz, „Kazimierz Moczarski. Biografia”, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Karków 2009.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 23 marca, 2009
Autorzy wydanej przez WAB książki „Leksykon niewidzy” opisują ponad czterdzieści fenomenów, które obserwujemy na co dzień, od czasu do czasu, albo raz na milion lat, a których naukowo wyjaśnić nie umiemy. I nie jest tu mowa tylko o piorunie kulistym czy królu szczurów, a więc tematach dość powszechnie uważanych za tajemnicze, ale też o zmieniającym się jesienią kolorze liści, mruczeniu kotów, czy o pieniądzu. Zapewne większość z nas nie widziałaby w wymienionych przez mnie zjawiskach niczego tajemniczego, a jednak: nie wiemy, po co drzewom chce się dokonywać wysiłku czerwienienia, żółcienia czy brązowienia liści, nie umiemy też zlokalizować na ciele kota miejsca, z którego wydobywa się mruczenie.
Zapraszam do wysłuchania pierwszego w tym roku odcinka podkastu Glosa, w którym mowa o „Leksykonie niewiedzy”
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa64.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Leksykon niewiedzy”.
Kathrin Passig i Aleks Scholz „Leksykon niewiedzy”, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2009.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 9 marca, 2009