Wpisy z maj 2008
Turul to nieistniejący węgierski ptak, którego pomniki znaleźć można w całym kraju naszych bratanków. Gulasz to zupa, która w naszym kraju najczęściej przyjmuje postać dania. Varga to pisarz, który krąży między Węgrami a Polską. Z tego krążenia – także w sensie przenośnym – napisał książkę z esejami o kraju, z którym wiąże go pochodzenie i sentyment.
W tym odcinku podkastu Glosa rozmawiam z Krzysztofem Vargą o węgierskiej kuchni, tęsknocie za wielkimi Węgrami i niejednorodności Madziarów.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa61.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Gulasz z turula”.
Krzysztof Varga „Gulasz z turula”, Czarne, Wołowiec 2008.
Podcast: Play in new window | Download
Jest 1 komentarz 22 maja, 2008
Książka to przeżytek. Ale nie książka w ogóle, tylko książka papierowa. O nowej formie książki – e-booku – i rewolucyjnej zmianie na rynku wydawniczym rozmawiam z Łukaszem Gołębiewskim, analitykiem i pisarzem, autorem książki „No future book”. Premiera „No future book” pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie z pewnością nie przejdzie bez echa.
Czy księgarnie zastąpione zostaną przez automaty do druku książki? Jak zabrać na wędrówkę w góry całą bibliotekę? Kto będzie zarabiać na książkach? O tym wszystkim w sześćdziesiątym odcinku podkastu Glosa.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa60.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „No future book”.
Łukasz Gołębiewski „No future book”, Biblioteka Analiz, Warszawa 2008.
3 komentarze 14 maja, 2008
Białoruś widzimy najczęściej przez pryzmat z jednej strony Łukaszenki, z drugiej opozycjonistów pałowanych przez milicję. Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki w książce „Ograbiony naród” chcą pokazać Białoruś intelektualną i kulturalną. Przeprowadzili wywiady z trzynastoma ludźmi nauki i kultury, zarysowując pejzaż duchowy naszego wschodniego sąsiada.
To ciekawe podejście do Białorusi, rzadko spotykane w mediach. Tym ciekawsze, że tak naprawdę pokazuje nierozerwalny łańcuch, który łączy kulturę i politykę. Nie tylko w krajach totalitarnych.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa59.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Ograbiony naród”.
Małgorzata Nocuń, Andrzej Brzeziecki „Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi”, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wrocław 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 9 maja, 2008