Wpisy z kwiecień 2007

Odcinek 44: Książkowe dziwolągi

Książka na jednej kartce (c) One Page Book CompanyMarzysz o tym, żeby przeczytać całą sztukę Szekspira bez przewracania kartek? Jeśli tak, to możesz spełnić swoją dziką zachciankę. One Page Book Company ze Stanów Zjednoczonych ma w swojej ofercie dziewięć sztuk Szekspira i cztery księgi Biblii, każde wydrukowane na jednej stronie.

Nietypowo wydanych książek nie trzeba szukać za oceanem – dziwolągi znajdzie się też na naszym rynku. Sztuka książki to wystawa książek drukowanych na szkle, odlewanych z brązu, tkanych z włókien. Przeczytać wiele z takiej książki nie można, co najwyżej pokontemplować jej piękno zewnętrzne. Zresztą książki to słowo zdecydowanie na wyrost – to raczej artystyczne wizje inspirowane książką.

Posłuchaj o tych książkowych dziwolągach w 44 odcinku Glosy. A propos – skoro jest czterdzieści i cztery, to jest i Mickiewicz. Co prawda znalazł się w tym odcinku jak Piłat w Credo, ale jest!

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa44.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o o książkowych dziwolągach.

Skomentuj 30 kwietnia, 2007

Odcinek 42: Felicitas Hoppe „Pigafetta”

Pigafetta - okładkaOkazuje się, że wyeksploatowany do granic możliwości motyw podróży dookoła świata można ugryźć jeszcze jakoś inaczej. Jak? Splatając ze sobą wszystko, co kojarzy się z morską wyprawą. Kronikarza Ferdynanda Magellana – czyli tytułowego Pigafettę, kontenerowiec płynący z zapieczętowanym ładunkiem, brutalny chrzest równikowy, znikanie we mgle, denerwujących pasażerów zamkniętych w klaustrofobicznej przestrzeni. Kisz-misz, kogel-mogel. Niestety, nie zawsze takie przysmaki są strawne.

Ta książka nie zrobiła na mnie wrażenia, choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że powinna. Mam sentyment do morza, lubię literaturę niemiecką, odpowiadają mi nowatorskie sposoby pisania. A jednak to nie to. Posłuchaj, może będziesz miał inne zdanie.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa42.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce „Pigafetta”.

Felicitas Hoppe, „Pigafetta”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007.

Skomentuj 24 kwietnia, 2007

Odcinek 41: Katarzyna Sowula „Zero osiemset”

Zero osiemset - okładkaKatarzyna Sowula wydała właśnie zbiór opowiadań „Zero osiemset”. Ta książka to dziesięć dobrze napisanych, gęstych opowieści o ludziach, których widujemy na co dzień, ale których historii pewnie nie znamy.

„Wybieram opowiadania, bo do pewnych historii muszę dobrać odpowiednią formę, a niektóre historie są zbyt krótkie na powieść. Czasami przychodzi do głowy kilka krótkich historii, które mają wspólny motyw i wtedy tworzy się z tego tom” – mówi Kasia Sowula w tym odcinku podkastu Glosa. Jaki wspólny motyw połączył opowiadania w zbiorze „Zero osiemset”? Posłuchajcie 41 odcinka Glosy.

W tym odcinku konkurs, w którym nagrodą jest omawiana książka Katarzyny Sowuli „Zero osiemset”. Pomocna w konkursie może być strona wydawnictwa Czarne: www.czarne.com.pl.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa41.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Zero osiemset”.

Katarzyna Sowula, „Zero osiemset”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007.

Jest 1 komentarz 16 kwietnia, 2007

Odcinek 40: Czasopisma literackie

Przegląd bardzo subiektywnie wybranych czasopism literackich i periodyków o książkach. „Wyspa„, „Zeszyty Literackie„, „Lampa„, „Nowe Książki„, „Literatura na świecie„.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa40.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o czasopismach literackich.

Skomentuj 9 kwietnia, 2007

Odcinek 39: Jaroslav Rudiš „Niebo pod Berlinem”

Niebo pod Berlinem - okładkaKsiążka Jaroslava Rudiša to zaprzeczenie filmu „Niebo nad Berlinem” sprzed dwudziestu lat. Tam mieliśmy poetycką wizję aniołów towarzyszących mieszkańcom podzielonej metropolii, tu z metafizyki mamy co najwyżej cienie samobójców, w dodatku opisane potocznym językiem. A jednak „Niebo pod Berlinem” wciąga mnie tak, jak film Wima Wendersa.

To książka-mozaika, w której pokazane celnie pokazane są obrazki z życia Berlina. Nie brakuje też legend miejskich, na przykład tej o kilometrach niewykorzystanych, ślepych tunelów z pociągami-widmami z samobójcami, którzy rzucali się pod koła U-Bahnów. Te tunele istnieją zresztą naprawdę, nieznane są mi jedynie żadne informacje o duchach. Informacje o tunelach znaleźć można na stronie www.untergrundbahn.de.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa39.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Niebie pod Berlinem”.

Jaroslav Rudiš, „Niebo pod Berlinem”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2007.

Skomentuj 4 kwietnia, 2007

Odcinek 38: Paweł Zuchniewicz „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”

Wujek Karol - okładka„Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” Pawła Zuchniewicza to pozycja przeznaczona dla szerokiego grona czytelników, przedstawiająca w zbeletryzowanej formie dwanaście lat z życia Karola Wojtyły. Wcześniej ukazała się już podobna książka „Lolek. Młode lata Papieża”, a omawiana przeze mnie dzisiaj powieść jest jej kontynuacją.

Czy warto sięgnąć po tę książkę? Z pewnością jest ona solidnie udokumentowana, atrakcyjnie napisana i ładnie wydana. Jeżeli jednak poznawanie życia Jana Pawła II ma zatrzymać się wyłącznie na książkach Zuchniewicza, to grozi nam uznanie jedzenia kremówek po maturze za najważniejsze wydarzenie w życiu Karola Wojtyły. Książka „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”, wydana przez Prószyński i S-ka, może być dobrym punktem wyjścia do poznawania dorobku Jana Pawła II. Ale poprzestać tylko na niej zdecydowanie nie można.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa38.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Wujku Karolu”.

Paweł Zuchniewicz, „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2007.

Jest 1 komentarz 2 kwietnia, 2007



Kalendarz

kwiecień 2007
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Starsze wpisy