Wpisy z marzec 2007
Jeżeli można klasyfikować literaturę na podstawie płci autora, to dzisiejszy odcinek jest o dwóch udanych książkach z nurtu literatury kobiecej. Obie powieści dotykają tak gorącego tematu, jak imigracja i przesiedlenia. W tej Glosie o debiucie Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty” i o debiucie Judy Budnitz „Gdybym ci kiedyś powiedziała”.
W książce Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty” centralne miejsce zajmuje budynek zbudowany w niemieckim miasteczku przez solidnego Fritza. Ten dom dawał nie tylko schronienie, ale był też mikrokosmosem, który gościł w swoich wnętrzach dramaty: nie te sceniczne, ale życiowe. Hildegard Bauske mieszkała w nim z mężem, wspomnianym Fritzem i dwoma synami. Tak, to właśnie Hildegarda mieszkała ze swoim mężem i synami, a nie mąż z żoną czy dzieci z rodzicami. W powieści Kujawskiej najważniejsza jest właśnie kobieta. I to nie jedna, bo miejsce Hildegardy w pewnym momencie zajmuje Małgorzata. Dlaczego? Posłuchajcie.
„Gdybym ci kiedyś powiedziała”, debiut powieściowy Judy Budnitz, to nietypowa opowieść o przybyciu do Ameryki. Przypomina baśń pełną symboli, niewytłumaczalnych zjawisk, czasem nawet księżniczek z bajki. Urodzona na początku XX wieku w Europie Ilana w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie może żyć ze swoją nadopiekuńczą matką. Ucieka z wioski, której nigdy nie opuszczała. Bezwiednie obiera kierunek zachodni, dowiadując się po drodze, że gdzieś za wodą jest nowy kontynent, na którym może zacząć wszystko od początku. Po drodze spotyka kobiety, które jej pomagają i mężczyzn, którzy ją wykorzystują. Wreszcie trafia na Shmuela, który zabiera ją na statek do Ameryki zamiast swojej siostry. Tej książki właściwie powinno się słuchać. Brzmi ona jak gawęda siwej kobiety, która przy ogniu w kominie i nad kubełkiem tajemniczych ziół opowiada fantastyczną historię swojego życia. A więc posłuchajcie – nie książki, ale 37 odcinka podkastu Glosa.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa37.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o kobiecych nowościach.
Ewa Kujawska, „Dom Małgorzaty”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2007.
Judy Budnitz, „Gdybym ci kiedyś powiedziała”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007.
Podcast: Play in new window | Download
2 komentarze 27 marca, 2007
Ponad rok temu warszawska Galeria Raster zapraszała na spacery ulicami wokół Hożej, na której mieści się galeria. Spacery prowadzili historycy sztuki – prof. Waldemar Baraniewski i dr Marek Czapelski. 17 marca odbyła się premiera drukowanego przewodnika „Architektura Rastra i okolic” autorstwa tych dwóch panów – niewielka, ale ciekawa broszura.
Posłuchaj, dlaczego warszawiacy coraz bardziej interesują się architekturą swojego miasta i co wynika z połączenia dziewiętnastowiecznych kamienic, socjalistycznego MDM-u i kapitalistycznych biurowców.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa36.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Architekturze Rastra i okolic”.
Waldemar Baraniewski, Marek Czapelski, „Architektura Rastra i okolic”, Raster / Stowarzyszenie Integracji Kultury, Warszawa 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 25 marca, 2007
Książka przesiąknięta jest mroźną i gęstą atmosferą. Mroźną, bo w Królewcu panuje zima, a gęstą, bo lada chwila mają nadciągnąć wojska Napoleona. Ale zamiast Napoleona pojawiają się zabójstwa. Zabójstwa nietypowe: wszystkie ofiary zastygają w nienaturalnej pozie, a w ich oczach widać zdziwienie pomieszane z przerażeniem. No i najważniejsze – na ciałach nie ma żadnych śladów zbrodni.
Tajemnicę wyjaśnić ma młody prokurator Hanno Stiffeniis, wezwany do Królewca przez samego króla Fryderyka Wilhelma II. Ale dlaczego do tak trudnego zadania król wyznaczył niedoświadczonego prokuratora?
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa35.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „Krytyce zbrodniczego rozumu”.
Michael Gregorio, „Krytyka zbrodniczego rozumu”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 18 marca, 2007
Gertrude Himmelfarb jest matką chrzestną amerykańskiego neokonserwatyzmu. Książka „Jeden naród, dwie kultury” do białości rozgrzewa dyskusję między liberałami a konserwatystami w Stanach Zjednoczonych.
Dwie kultury, o której Himmelfarb mówi już w tytule, to kultura liberalna i kultura konserwatywna. Jej zdaniem „Ameryka jest mocno zjednoczonym państwem, ale jednocześnie na tyle podzielonym w kwestiach moralnych i kulturowych, by uprawomocnić stwierdzenie istnienia dwóch kultur”. Jak mieszczą się one zdaniem autorki w jednym państwie? Czy podobne podziały można zaobserwować w Polsce? Czy warto czytać książkę 85-letniej pani profesor zafascynowanej kulturą wiktoriańską? Tymi tematami zajmuje się w rozmowie ze mną prof. Piotr Skurowski, członek Komitetu Naukowego, który przygotował książkę do wydania w Polsce.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa34.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o książce Himmelfarb.
Gertrude Himmelfarb, „Jeden naród, dwie kultury”, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2007.
Podcast: Play in new window | Download
Skomentuj 13 marca, 2007
„UGI” łączy wszystko, co atrakcyjne dla czytelnika. Mamy więc antyglobalistów i tajemniczą korporację, która chce przejąć kontrolę nad decyzjami zakupowymi konsumentów na całym świecie. Mamy nowojorskich dziennikarzy. Mamy wreszcie najpiękniejsze polskie miasto: Gdynię.
Oskar Knop wiedzie życie rasowego dziennikarza brukowej gazety z Nowego Jorku. Większą część dnia spędza na włóczeniu się po ulicy w poszukiwaniu tematów. Potem Oskar wpada do redakcji, pisze sensacyjny tekst o nowej modzie zaobserwowanej na Manhattanie, a resztę dnia spędza na bywaniu na bankietach, na Broadwayu albo w drogich restauracjach.
Coś się jednak zmienia. Pan redaktor dostaje prestiżową nagrodę nowojorskiego światka dziennikarskiego za teksty o antyglobalistach, którzy wyrywają ze swoich ubrań metki producentów. A zaraz potem daje wciągnąć się w niebezpieczną grę, za którą stoi tajemnicza korporacja UGI.
[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa33.mp3]
Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku odcinek „Glosy – podkastu o nowych książkach” o „UGI”.
Mirosław Tomaszewski, „UGI”, Czarne, Wołowiec 2006.
Podcast: Play in new window | Download
4 komentarze 8 marca, 2007
Książka „Stasiland” Anny Funder – podobnie jak poprzednie nagrody – również wzbudziła spore zainteresowanie słuchaczy Glosy. Wylosowany został Łukasz ze Skąpego. Gratuluję! Książkę prześlę pocztą.
Skomentuj 8 marca, 2007