Wpisy z listopad 2006

Epizod 17: Janusz Poniewierski „Gesty Jana Pawła II”

Gesty Jana Pawła II - okładkaGestami zdobywał świat i zjednywał ludzi. W książce „Gesty Jana Pawła II” Janusz Poniewierski pokazuje sylwetkę papieża w prosty, a zarazem zaskakujący sposób: przez pryzmat mowy ciała.

„Chciałem napisać o papieżu inaczej, nie miałem nigdy zamiaru tworzyć kolejnej wielkiej biografii” – mówił na promocji książki w siedzibie Episkopatu autor Janusz Poniewierski, redaktor miesięcznika „Znak” i współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. „Zauważyłem, że z każdego gestu papieża wylewała się miłość do człowieka, więc o tej miłości w formie gestów napisałem cykl artykułów” – dodaje autor. Zdaniem Poniewierskiego, Jan Paweł II doskonale rozumiał, że o działaniu Kościoła trzeba krzyczeć na dachach, a więc korzystać ze środków społecznego przekazu. A w nich najlepiej wypadają osoby, które rozumieją znaczenie mowy ciała.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa17.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku siedemnasty epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

Janusz Poniewierski, „Gesty Jana Pawła II”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006.

Skomentuj 27 listopada, 2006

Epizod 16: Nick Cave „Gdy oślica ujrzała anioła”

Gdy oślica ujrzała anioła - okładkaLegenda Nicka Cave’a bierze się nie tylko z mrocznych balladowych piosenek, ale też z mrocznych książek, takich jak „Gdy oślica ujrzała anioła”. Na długie, listopadowe wieczory to lektura niezgorsza – ciemna, obślizgła, wciągająca.

Bohater książki, gotycki Harry Potter, odkrywa w sobie powołanie do proroctwa. I chociaż jest niemową, to w myślach wygłasza płomienne mowy. Przy okazji nie może doczekać się śmierci znienawidzonej przez siebie matki, widzi ojca-sadystę męczącego umierające z bólu zwierzęta i od czasu do czasu zabija pijane przybłędy. Wszystko dzieje się w latach czterdziestych wśród  fanatycznej wspólnoty religijnej w strumieniach padającego bez przerwy deszczu. Miłej lektury!

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa16.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku szesnasty epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

Nick Cave, „Gdy oślica ujrzała anioła”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2006.

Skomentuj 20 listopada, 2006

Epizod 15: Mariusz Szczygieł „Gottland”

Gottland - okładkaMariusz Szczygieł napisał w ostatnich latach kilka reportaży o Czechach i Czechosłowacji. Wydawnictwo Czarne opublikowało je w książce „Gottland”, która stała się zapisem tragikomicznych losów naszych południowych sąsiadów. Pomimo że Szczygieł nie napisał historii kraju, to na podstawie „Gottlandu” bardzo dobrze wyobrazić można sobie warunki życia w Czechach przedwojennych, wojennych i powojennych.

„Coraz trudniej pochować człowieka” – pisze w reportażu „Kochaneczek” Mariusz Szczygieł. „Nagle nastąpiła nieprawdopodobna wręcz komplikacja pochówków. Niektórzy w ogóle nie mieli prawa być pochowani. Urnę Josefa S. rodzina trzymała w domu. Próbowano ją pochować kilka razy, ale nigdy się nie udawało”.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa15.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku piętnasty epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

Mariusz Szczygieł, „Gottland”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2006.

Jest 1 komentarz 13 listopada, 2006



Kalendarz

listopad 2006
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Starsze wpisy