Wpisy z maj 2006

Podcast czy podkast?

W toku przygotowań do startu „Glosy – podkastu o nowych książkach” zastanawiałem się, jakiej formy używać: „podcast” czy „podkast”? Chodziło mi nie tyle o formę mianownika, bo tutaj skłonny byłem pozostać przy wersji anglojęzycznej. Bardziej zastanawiała mnie odmiana przez inne przypadki. Wysłałem więc zapytanie do Poradni Językowej PWN. Oto, co otrzymałem w odpowiedzi:

„Wyraz podcast rzeczywiście jest odmieniany zgodnie z zasadami polskiej gramatyki, w związku z czym spotyka się zapisy podcastu, podkaście i podobne. Polonizacja tego wyrazu zaszła już daleko, a do pełnego i konsekwentnego spolszczenia brakuje tylko zastąpienia znaku c literą k. Ten proces już się dokonuje, bo Google odnajduje kilkaset tekstów, w których taki zapis się pojawia. Co prawda zwykle w mianowniku, ale upowszechnienie się zapisu w pełni spolszczonego to – moim zdaniem – tylko kwestia czasu.

Jeśli jednak decydujemy się na pełne spolszczenie tego wyrazu, należałoby stosować konsekwentnie zapis podkast we wszystkich przypadkach gramatycznych”.

– Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski

Zatem ja zdecydowałem się konsekwentnie używać całkowicie spolszczonej wersji, również w mianowniku.

2 komentarze 24 maja, 2006

Epizod 4: Anna Dymna i Wojciech Szczawiński „Warto mimo wszystko”

Moje EwangelieAnna Dymna przez kilka lat była niemal nieobecna w mediach. W tym czasie – obok grania w teatrze – zajmowała się pracą z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Teraz Dymna zaczęła wykorzystywać niesłabnącą popularność do pomocy swoim podopiecznym. Czy jest szczera w tym, co robi? Wojciech Szczawiński w wywiadzie-rzece „Warto mimo wszystko” nigdy nie zadaje tego pytania wprost, ale czuć je niemal na każdej kartce.

„Jestem zwyczajna. Walczę o tę swoją zwyczajność, podobnie jak inni wkładają wiele wysiłku, by uchodzić za niezwyczajnych” – mówi Anna Dymna w jednej z rozmów, z których powstała wydana przez „Znak” książka. Ta myśl przewija się przez każdą sponad dwustu stron gigantycznego wywiadu. Nieważne, czy Wojciech Szczawiński rozmawia z Dymną w domowym zaciszu, dzień przed premierą kolejnej sztuki, czy podczas koncertu charytatywnego: aktorka zawsze pokazuje, że nie ma w niej nic z wielkiej gwiazdy. Jednocześnie nie krytykuje swoich koleżanek i kolegów po fachu, którzy sypiają do południa, sprzedają się w telenowelach i reklamach, a pomoc innym traktują jako promocję własnej osoby.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa04.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku czwarty epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

Anna Dymna i Wojciech Szczawiński, „Warto mimo wszystko”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006.

Strona fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”: www.mimowszystko.org.

Skomentuj 21 maja, 2006

Epizod 3: Eric-Emmanuel Schmitt „Moje Ewangelie”

Moje EwangelieW trzecim epizodzie Glosy rozprawiam się z książką Erica-Emmanuela Schmitta „Moje Ewangelie”. Jest to nieco zmodyfikowana wcześniejsza pozycja tego autora, w Polsce wydana wówczas przez Wydawnictwo Literackie pod tytułem „Ewangelia według Piłata”.

Autor wzruszającej książki „Oskar i pani Róża” tym razem nie zaskoczył czytelników niczym ciekawym. Gniot pod tytułem „Moje Ewangelie” powinien znaleźć swoje miejsce obok „Kodu Leonarda da Vinci” i „Ewangelii Judasza” – w skupie makulatury.

[audio:https://www.glosa.info/epizody/glosa03.mp3]

Kliknij tutaj, aby zapisać na dysku trzeci epizod „Glosy – podkastu o nowych książkach”.

Eric-Emmanuel Schmitt, „Moje Ewangelie”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006.

Skomentuj 7 maja, 2006



Kalendarz

maj 2006
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Starsze wpisy